PRP - trombocitais praturtinta plazma (TTP)
Per pastaruosius metus savo vietą gydant įvairias patologijas atranda preparatas, sutrumpintai vadinamas PRP (platelet rich plasma), o lietuviškai TTP – trombocitais turtinga plazma.
Trombocitais turtinga plazma medicinoje žinoma jau nuo 1987 m., kai JAV buvo panaudotas to paties paciento kraujas atviroje širdies operacijoje. Veido ir žandikaulių chirurgai savo darbe naudoja koncentruotą plazmą nuo 1990 metų. Paskutinius dešimtmečius šis gydymo metodas pritaikomas ir sporto medicinoje, ortopedijoje, grožio industrijoje.
Vis plačiau PRP terapija pradėta taikyti sporto medicinoje esant raumenų patempimams, plyšimams ar lėtiniams sausgyslių uždegimams. Panaudojus trombocitais turtingą plazmą – mažėja uždegimas, gerėja gijimas, nesusiformuoja arba susiformuoja mažesnis randas, tai leidžia atletams anksčiau grįžti į sportą.
Mūsų kraują daugiausia sudaro skystis (taip vadinama plazma), taip pat jį sudaro smulkios kraujo ląstelės (raudonieji kraujo kūneliai, baltieji kraujo kūneliai) bei kraujo plokštelės (trombocitai). Trombocitai geriausiai žinomi, dėl jų dalyvavimo kraujo krešėjime. Tačiau, trombocitai turi begalę baltymų, dar vadinamų augimo faktoriais, kurie yra atsakingi už žaizdos gijimą.
Nors PRP taikoma jau senai, tačiau dažnam dar iškylą vienokių ar kitokių klausimų:
- kas tiksliai yra trombocitais praturtinta plazma?
- kaip jinai veikia?
- kokie susirgimai yra gydomi PRP terapija?
- ar gydymas PRP preaparatu yra efektyvus? Kas tai yra trombocitais turtinga plazma?
PRP (TTP), tai plazma, kurios sudėtyje yra daug didesnė trombocitų koncentracija. Augimo faktorių koncentracija gali būti didesnė iki dešimties kartų nei jų yra paprastame kraujo mėginyje. Manoma, kad būtent didelė augimo faktorių koncentracija ir spartina audinių gijimą.
Kaip yra gaunamas PRP?
PRP yra gaunamas panaudojant to pačio paciento kraują. Kraujas yra punktuojamas iš paciento venos, vėliau jis yra centrifuguojamas kol trombocitai atsiskiria nuo kitų kraujo kūnelių. Tolimesniam gydymui naudojama tik ta plazmos dalis, kuri yra praturtinta trombocitais.
Kokiais atvejais galima taikyti PRP terapiją?
Lėtiniai sausgyslių pažeidimai.
Tyrimai parodė, kad PRP terapija yra efektyviausia gydant lėtinius sausgyslių pažeidimus, tokius kaip epikondilitus (tenisininko alkūnė), Achilo sausgyslės uždegimus, girnelės savojo raiščio uždegimus (šuolininko kelis). Preparatas yra suleidžiamas į uždegimo pažeistą sritį. Šią procedūrą gali tekti kartoti iki 6-8 kartų, kol gaunama pilna remisija.
Ūmūs sausgyslių bei raumenų pažeidimai.
PRP injekcijos dažnai naudojamas gydant ūmius sausgyslių, raumenų pažeidimus. Šis gydymo metodas dažniausiai taikomas profesionaliems sportininkams, tikintis greitesnio gijimo ir ankstesnio sugrįžimo į sportą. PRP injekcijos taikomos, kai yra daliniai sausgyslių ar raumenų plyšimai, išsivysto minkštųjų audinių uždegimai po patirtos traumos. PRP suleidžiama tiesiai į pažeisto raumens sritį, išsiskyrę augimo faktoriai, ne tik sumažina uždegimą, greitina raumens regeneracija, bet ir šiek tiek padidinama raumenų jėga.
Chirurgija.
Vis dažniau šis metodas yra naudojamas chirurgijos metu. PRP pradžioje bandyta taikyti peties operacijų metu, po sausgyslių rekonstrukcinių operacijų, vėliau imta taikyti ir kitų operacijų metu, tokių kaip Achilo sausgyslės vientisumo atstatymas, priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcinių operacijų, kitų sausgyslių ar raumenų procedūrų. Preparatas yra suleidžiamas į rekonstruotos sausgyslės ar raumens prisitvirtinimo vietą, tikintis, kad tai paspartins gijimą bei pagerins audinių kokybę.
Kelio sąnario artroziniai pakitimai.
Šis metodas pradėtas taikyti ir esant didesniems degeneraciniams kelio sąnario pakitimams. Vietoj jau mums įprastų hialurono r. preparatų, galima naudoti PRP. Preparatas yra suleidžiamas tiesiai į kelio sąnarį, procedūra gali reikti kartoti iki 6-8 kartų.
Kaulų lūžiai.
PRP procedūros gali būti taikomos ir lūžių atvejais. Preparatą stengiamasi suleisti tarp lūžgalių ar į lūžio zoną. Indikacijos šiai procedūrai galėtų būti apsunkintas lūžimų gijimas, pseudoartrozės formavimasis, esant didesniems kauliniams defektams po traumos. Jau po 4 mėn. stebimas susidaręs ryškesnis kaulinis rumbas lūžio vietoje.