KODĖL VAIKAMS VERTA RINKTIS TENISO BŪRELĮ?
POKALBIS SU PROFESIONALIA TENISININKE LINA STANČIŪTE

​Mes, tėvai, dedame visas pastangas, kad mūsų vaikai užaugtų sveiki ir laimingi žmonės. Investuojame į jų mokslo kokybę, atrodo parenkame tinkamiausią būrelį sportuoti ar kitaip lavinti savo gabumus. Taip atsitiko ir man, ieškodamas sporto užsiėmimų savo sūnui, susidomėjau lauko teniso galimybėmis ir jo nauda vaiko sveikatai. Atsakyti į visus rūpimus klausimus man padėjo Lietuvos pasididžiavimas, savo srities profesionalė, tenisininkė Lina Stančiūtė.


Lauko teniso gimtinė laikoma Anglija nuo 1873-iųjų metų, o štai Lietuvoje pirmoji teniso aikštelė buvo įrengta tik apie 1900 metus Astravo dvare, grafo Tiškevičiaus iniciatyva ir tik 1921 metais Kaune buvo atidaryta pirmoji teniso sekcija. Šiandien Lietuvos teniso sąjunga vienija daugiau nei 30 teniso klubų visoje šalyje. Tai sparčiai populiarėjanti sporto šaka Lietuvoje, tikriausiai daugelis iš mūsų žinome Ričardo Berankio pavardę. Manau Ričardo sėkmė tikrai nulėmė, kad lauko tenisas tapo toks populiarus Lietuvoje. Sėkmingų šios srities profesionalų yra ir daugiau Lietuvoje, viena iš jų - Lina Stančiūtė. Lina tituluojama geriausia Lietuvos tenisininke, profesionaliai žaidusia iki 2015 m. , o pabaigusi karjerą iš karto atvėrė Teniso akademijos duris kiekvienam norinčiam išmokti teniso subtilybių.

Lina, pirmiausia pradėkime nuo to, tai kodėl gi tenisas? Kuo ši sporto šaka yra ypatinga?

Teniso privalumas yra tas, kad jis yra daugiakompleksinis. Vaikas, žaizdamas tenisą, gauna tiek fizinį apkrovimą, tiek turi gerai išmanyti techniką, kurios pagalba gali atlikti tikslius perdavimus, tiek atlikdamas kiekvieną veiksmą, jis turi mąstyti apie kitą ėjimą. Kaip šachmatai, turi numatyti savo priešininko ėjimą. Tokia teniso naudos visuma, leidžia lavinti vaiko ne tik fizinį pasirengimą, tačiau ir strateginius įgūdžius, koordinaciją. Dar vienas puikus šios sporto šakos pliusas, kad didžiąją dalį treniruočių vyksta lauke, o grynas oras daro didelę įtaką mūsų sveikatai.

Kokiems vaikams ši sporto šaka yra labiau tinkama?

Mano nuomone, tai sportas labiau individualisto bruožų turintiems vaikams. Nuo komandinio žaidimo jis skiriasi tuo, kad žaidėjas yra pilnai atsakingas pats už savo sėkmes ir nesėkmes, esant blogai nuotaikai, už komandos nario nepasislėpsi. Žaisti tenisą gali absoliučiai visi vaikai, ir tenisas labai dažnai ir leidžia atskleisti tas vaiko savybes, kaip stiprus asmeninių rezultatų siekimas, ištvermingumas ir panašiai. Teniso metu dirba beveik visi kūno raumenys, o tai yra labai svarbu bendram viso organizmo stiprinimui.

Mane, kaip ortopedą, labai domina fizinės apkrovos, tenkančios kūnui. Sakykite, ar pastebėjote, kad tenisininkams būdinga kūno asimetrija? Kadangi asimetrija susijusi su kamuoliuko padavimu teniso metu, o jis dažniausiai vyksta viena ir ta pačia ranka.

Jei mes kalbame apie profesionalų sportą, kuomet treniruotės vyksta du kartus per dieną po 2 val. su apšilimu, tuomet taip, asimetrija galima. Jei kalbame apie mažiausius sportininkus, vaikus, tai tos asimetrijos tikrai neturėtų būti, be to, visada stengiamasi tolygiai apkrauti ir priešingą kūno pusę.

O traumos? Dirbdamas susiduriu su tokiomis teniso metu ištiktomis traumomis: čiurnų, kelių įvairūs patempimai, meniskų plyšimai, šlaunies, pilvo, juosmens ar nugaros raumenų patempimai. Ortopedijoje mes turime net tokią šiam sportui dedikuotą diagnozę „Tenisininko alkūnė“. Kodėl įvyksta šios traumos ir ar teniso metu dažnos traumos?

Sakyčiau kaip ir visuose sporto šakose, traumos atsitinka dėl dviejų priežasčių, tai netinkamos naudojamos technikos ir nepakankamo apšilimo. Asmeniškai man pačiai sportuojant profesionaliai, 2 kartus pasitempiau pilvo raumenis servo (padavimo) metu. Tenisininko alkūnė, neteko girdėti, kad kuris profesionalas ja skųstųsi. Ją siečiau su netinkamos technikos panaudojimu, o tai dažniausiai pasitaiko mėgėjams. Kalbant apie apšilimą, tikriausiai niekam ne naujiena, kad prieš pradedant bet kokį sporto užsiėmimą, apšilimas yra būtinas. Profesionalams apšilimas įeina į treniruotės grafiką, o štai mėgėjams, laiko apšilimui dažniausiai nebūna, todėl ir padidėja traumų rizika. Svarbu paminėti, kad apšilimas būtina ne tik pradedant treniruotę, tačiau ir ją užbaigiant – lengvas ėjimas, ar tempimo pratimai, kad raumenys atsipalaiduotų.

Su kokiais sunkumais susiduria vaikai, pradėję lankyti teniso treniruotes?

Didžiausias iššūkis – koordinacija. Žaidžiant tenisą tu turi ne tik išmanyti techniką, tačiau ir numatyti kamuoliuko nusileidimo bei skrydžio trajektoriją. Trumpiau sakant, pagauti judantį objektą ir gebėti parinkti tinkamą kryptį ir jėgą jį tinkamai nukreipti. Skamba sudėtingai, tačiau aš visada maniau ir kol kas nuomonės nesu linkusi keisti, kad yra vaikų, kurie turi talento sportui ir yra kiti, kuriems sportuoti ir viską suprasti, susiderinti gaunasi sunkiau. Jei vaikas turi koordinaciją, tai vienas iš iššūkių jau įveiktas, belieka didelis paties noras įdėti daug darbo ir pastangų. Na, čia kalbu apie profesionalo karjeros siekimą, mėgėjams tų didesnių pastangų reikia nebent siekiant asmeninių ambicijų. Apskritai, įdomus faktas, kad vaikai geriausiai įsisavina informaciją per grupines treniruotes. Jiems nereikia tiek daug aiškinti žodžiais kaip atlikti vieną ar kitą veiksmą, jie stebi savo draugą ir būtent taip mokosi.

Ar tiesa, kad gerais tenisininkais tampa tie, kurie anksčiau žaidė ledo ritulį?

Ir taip, ir ne. Jei kalbame apie tą pačią koordinaciją, taip, ledo ritulio žaidėjai tikrai turėtų turėti ją išugdytą, tačiau jų smūgio technika yra visai kitokia nei lauko tenise naudojama technika. Dėl to, jų jau išmoktą techniką, neretai yra labai nelengva performuoti. Kitaip sakant, padaryti taip, kad jie pamirštų ką mokėjo, ir išmoktų iš naujo.

Kokio pasiruošimo reikia pradedant žaisti tenisą? Kokia tai turi būti pirminė investicija?

Vienareikšmiškai, pirmiausia vaikas turi turėti tinkamą raketę. Tinkama raketė yra ta, kuri parinkta atsižvelgiant į vaiko ūgį, svorį ir net amžių. Antra, tinkama avalynė. Teniso sportas turi tam skirtą avalynę. Ir tai tikrai nėra marketinginis ėjimas. Teniso batai yra sukurti taip, kad apsaugotų sportininkus nuo galimų kojų traumų. Tikrai nebūtina speciali apranga vaikui, nebent tai prideda motyvacijos.

Lina, kaip manote, kokia Lietuvos lauko teniso ateitis? Ar auginame dar vieną Berankį ar Stančiūtę? 

Šiuo metu tikrai turime didelį šios sporto šakos susidomėjimą vaikų tarpe. Tačiau tam, kad iš vaiko išaugtų ypatingas tenisininkas, reikia, kad į vieną vietą sukristų daug sudėtinių dalykų. Pirmiausia, tai labai didelis paties noras tapti tuo ypatingu. Šiuo metu yra ne vienas vaikas, kuris atrodo tą norą turi, tačiau pažiūrėsime kiek jų beliks, kai susidurs su realiais sunkumais kuomet sportuoti reikės daug ir po du kartus per dieną po kelias valandas. Tikiuosi liks. Šiaip ar taip, noriu pastebėti, kad tobulėti ir kažką pasiekti tenise, galimybių tikrai yra, turime daug sporto kompleksų. Be to, tenisas gali būti ir kaip būdas išvažiuoti studijuoti į užsienį ir gauti stipendiją, arba tiesiog gero draugų rato sukūrimas. 

#tenisas    #lietuvostenisosajunga    #tenisoakademija    #tenisoerdve   #jusugydytojas

© PigiosSvetaines.lt