Klubo sąn. skausmas

Kokios pagrindinės priežastys ir ligos sukeliančios klubo sąn. skausmą, JUMS papasakos didelę patirtį turintis gyd. ortopedas-traumatologas

​Andrius Vaitiekus


KLUBO SĄNARIO SKAUSMAS BŪDINGAS TIK SENAM?

​Klubo artrozė arba osteoartritas – tai vienas iš dažniausių ortopedinių susirgimų kuomet vyksta taip vadinamas klubo sąnario išdilimas, t.y., kremzlės sumažėjimas.

Gydydamas pacientus pastebėjau, kad klubo osteoartritas gali išsivystyti tiek jaunam, tiek senam žmogui. Dažnu atveju, pastebiu sąsajas su paveldimumu, sąnario traumomis – intrasąnariniai lūžiai, reumatologiniai susirgimai. Klubo sąnarys gali sparčiai pradėti blogėti net ir be aiškios priežasties, kuomet staigiai sutrinka sąnario kraujotaka ir šlaunikaulio galva greitai pradeda griūti – vystosi taip vadinama aseptinė šlaunikaulio galvos nekrozė arba irimas. Tokiu atveju liga labai sparčiai progresuoja ir būdingi itin stiprūs klubo sąnario skausmai. Pastebiu, kad šlaunikaulio galvos aseptinė nekrozė dažniau būdinga jaunesniems pacientams, turintiems žalingų įpročių, gretutinių sąnarių ligų, turintiems viršsvorį, onkologiniams pacientams.

Klubo sąnarys gali pradėti dilti jau nuo vaikystės. Nepastebėjus šios patologijos, vystosi taip vadinama klubo sąnario displazija arba ydinga padėtis. Dėl netaisyklingo šlaunikaulio galvos įsistatymo klubo sąnaryje, ilgainiui sudyla klubo sąnarys ir progresuoja skausmai. Net ir 30-40 metų pacientams, kuriems išreikšti klubo sąnario ryškūs pakitimai, tenka keisti klubo sąnarį dirbtiniu dėl didelių ir progresuojančių klubo sąnario skausmų.

Pastebiu, kad padaugėjo klubo sąnario problemų jaunesniems pacientams, kuomet dažniausiai dėl traumos plyšta taip vadinama sąnario lūpa, kuri stabilizuoja šlaunikaulio galvą klubo sąnaryje. Būtent dėl sąnarinės lūpos plyšimo ir jei žmogus nemažina fizinio krūvio, palaipsniui vystosi klubo osteoartritas dėl sąnario laisvumo. Tokie pacientai su sąnarinės lūpos plyšimu skundžiasi skausmu ir traškėjimo pojūčiu kirkšnies srityje. Diagnostikai padeda savalaikiai atliktas magnetinio rezonanso tyrimas ir tiksliai diagnozuota klubo skausmo priežastis.

Didelis ir ilgalaikis fizinis krūvis taip pat gali pažeisti klubo sąnario kremzlę. Klubo osteoartritui būdingas klubo sąnario skausmas, dažniausiai kirkšnies srityje, plintantis link kelio sąnario. Būna netgi taip, kad pacientas skundžiasi kelio sąnario skausmu, o skausmo priežastis klubo sąnaryje. Dirbdamas susiduriu su pacientais, kurie klubo sąnario skausmo kirkšnies srityje nenurodo, o skundžiasi klubo šono, sėdmenų, stuburo juosmeninės dalies skausmais. Tokie pacientai su „juosmens skausmu“ lankosi dažniausiai pas neurologus, kurie įvertinę pacientą ir atmetę stuburo juosmens susirgimą galų gale nukreipia pas ortopedą.

Ką daryti, jei Jums diagnozuotas klubo osteoartritas?

Kelio osteoartritas pradedamas gydyti skiriant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, šiuo atveju tepalai nepadės, nes klubo sąnarys yra pakankamai giliai kirkšnies srityje. Gydoma trauminė, reumatinė patologija, jeigu tokia yra. Gali būti rekomenduojami maisto papildai sąnariams. Tinkamos reabilitacinės procedūros, kineziterapija.
 Jeigu paskirtas gydymas neveiksmingas ir žmogus be nuskausminamųjų vaistų negali judėti, tuomet greičiausiai atėjo laikas sąnario pakeitimo operacijai (endoprotezavimui). Dažniausiai jauniems pacientams iki 50 metų amžiaus nerekomenduoju skubėti keisti klubo sąnario dirbtiniu, nes implanto galiojimo laikas ne amžinas. Vis dėlto pastebiu, kad net ir jauniems pacientams pakeitus klubo sąnarį labai pagerėja jų gyvenimo kokybė, o dirbtinis sąnarys gali sėkmingai tarnauti ir net 20 metų, jei operuotas žmogus laikosi gydytojo rekomendacijų fiziniam krūviui ir išvengia traumų.

 Savo pacientams rekomenduoju:

 Vengti didelio ir ilgalaikio fizinio krūvio klubų sąnariams
 - tinkamas fizinis krūvis, geriausiai be apkrovos arba su nedidele apkrova. Judesio metu sąnarinis skystis įtrinamas į kremzlę ir ją pamaitina;
 - kaip beskambėtų, bet gali pagelbėti lazdelė, ramentas. Žmogui sunku psichologiškai pradėti vaikščioti su lazdele, bet pradėkite bent namuose naudotis ramentu ar lazdele ir pamatysite, kad tai visai naudinga ir padeda. Taip pat, rekomenduoju ėjimą su šiaurietiškomis lazdomis, tokio vaikščiojimo metu sumažėja vertikali apkrova klubų sąnariams.
 - neskubėkite keisti klubo sąnario dirbtiniu, nebent skausmas tapo nebepakeliamas, trunka metų metus ir pavargote nuo ligos.
 
Noriu pažymėti, kad kaip gydytojas ortopedas-traumatologas gydau pirmiausia žmogų, o ne rentgenogramą. Pastebiu, kad atlikus klubų sąnarių rentgenogramą matau ryškius sąnario sudilimo požymius, o pacientas puikiai toleruoja pakitimus, tai būdinga labiau jaunesniems pacientams. Svarbu pažymėti, kad klubo sąnario ištyrimas pradedamas nuo klinikinių simptomų įvertinimo ir tinkamai atliktos abiejų klubų sąnarių rentgenogramos.
 info@sportotraumos.lt

 
   
© PigiosSvetaines.lt