Baxterio neuropatija
Statistika parodė, kad dažniausiai pėdos skausmus sukelia plantarinis fasciitas (PF), plantarinės fascijos uždegimas, kuris gali būti sukeltas mikrotraumų ar kitų veiksnių.
Tačiau neretai diagnozuojant PF yra suklystama.
  
Panašią simptomatiką gali sukelti ir Baxterio neuropatija. Tai apatinio kulnakaulio nervo (ICN) arba dar kitaip, Baxter nervo (pavadinimas kilęs pagal gydytojo aprašiusio šią patologiją pavardę) užspaudimas. Šis nervas atsakingas už sensoriką pėdos plantarinėje dalyje bei kelių raumenų motoriką (mažojo piršto atvedėjo bei pirštų lenkėjus). Dėl savo struktūros ir lokalizacijos jis dažnai būna užspaudžiamas. Tibialinis nervas šakojasi į vidinį bei išorinį plantarinius nervus, kurie darydami staigų linkį įnervuoja apatinę pėdos dalį. Iš išorinio plantarinio nervo atsišakoja apatinis kulnakaulio nervas (ICN).  ICN gali būti spaudžiamas keliose vietose. Pirmoje, tai tarp quadratus plantae raumens bei giliosios I piršto atvedėjo fascijos, antra vieta kur gali būti spaudžiamas nervas, yra šalia vidinės kulnakaulio šiurkštumos. Dažniau yra pažeidžiami tie nervai, kurie atsišakoja kiek distaliau.
  

  Kas gali sukelti Baxterio neuropatiją?
  Nutukimas Staigus fizinio krūvio padidėjimas Pilnapadystė Plantarinis fasciitas Riboti čiurnos judesiai
Jei asmuo turi šių predisponuojančių veiksnių derinį, tada galime įtarti Baxterio neuropatiją.
   
Diagnostika
Yra labai mažai literatūros apie Baxter neuropatiją ir ši patologija yra dažnai nediagnozuojama. Yra tam tikri testai, kuriuos gali atlikti gydytojas, norėdamas nustatyti ICN pažeidimą, 
tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad šie testai yra sąlyginiai ir galutinė diagnozė turi būti derinama kartu su MRT išvadomis.
  Klinikinis vaizdas ir palpacija.
Kadangi šis nervas yra atsakingas už jutimus ir motoriką, pacientas gali jausti stiprų skausmą plantarinėje dalyje bei jutimų sutrikimus labiau išoriniame pėdos paviršiuje. Dėl nervo pažeidimo gali vystytis raumenų atrofija, tačiau ne specialistui tai būna sunku įvertinti.
  
Pats patikimiausiai tyrimas nustatyti šiai patologijai yra MRT. Jis nėra atliekamas rutiniškai. MRT tikslinga atlikti įtariant Baxterio neuropatiją arba jei yra neefektyvus plantarinio fasciito gydymas.

Dėl nervo pažeidimo gali būti nusilpę pirštų lenkiamieji raumenys, kurie atsakingi už II-V pirštų lenkimo jėgą. Galime palyginti sveikos ir pažeistos pėdos pirštų lenkimo jėgą arba galime paprašyti, kad pacientas atsistotų ir su mažaisiais pėdos pirštais prispaustų kortelę ar storesnį lapą. Pacientas yra paprašomas prispausti pirštais lapą prie grindų, o jūs tuo tarpu stengiatės jį ištraukti. Jei lapas ištraukiamas lengvai, galime įtarti Baxterio neuropatiją.

    Baxterio neuropatijos gydymas
Pradinis gydymas yra konservatyvus. Pacientas yra siunčiamas fizioterapeutui, atliekamos manipuliacijos, kurios sumažina minkštųjų audinių spaudimą į nervą. Esant neefektyviom fizioterapijom, gydytojas gali rekomenduoti ramybę, NVNU, šalčio terapiją, steroidinių preparatų injekcijas, spec. avalynę. Jei ir tuomet gydymas efekto neduoda, o skausmas didėja, gydytojas gali rekomenduoti chirurginį gydymą.
  
Procedūros metu, chirurgas atpalaiduos dalį fascijos ir sumažins spaudimą į nervą. Po tokios procedūros komplikacijos yra mažai tikėtinos, o visiško pasveikimo galima tikėtis per kelias savaites po operacijos.
 
 info@sportotraumos.lt

 
   
© PigiosSvetaines.lt