Blauzdikaulio osteotomija

​Blauzdikaulio osteotomija taikoma esant kelio sąnanario pradiniams artroziniams pakitimams. Artroziniai pakitimai turi būti pažeidę vieną kelio sąnario pusę, dažniausiai tai būna vidinė kelio sąnanario dalis. ​Yra daug priežasčių, dėl ko vystosi osteoartritas. Osteoartritas gali išsivystyti ir tada, kai yra neteisingos kojų mechaninės ašys. Tai sukelia papildomą spaudimą į vidinę ar išorinę kelio sąnario pusę, o laikui bėgant tai spartina kremzlės susidėvėjimą. 
 ​
Blauzdikaulio osteotomija ir ašies korekcija padeda perkelti apkrovą nuo pažeistos sąnario pusės, todėl ženkliai sumažėja skausmas. Ši procedūra pagerina artrito pažeisto kelio funkcionavimą.
 ​​
​Operacijos privalumai ir trūkumai.
 ​ ​Blauzdikaulio osteotomija atliekama siekiant ištaisyti kojos ašį ir taip perkelti svorį nuo artrito pažeistos kelio sąnario dalies į centrą, taip sumažinant kelio sąnario skausmus bei atitolinant kelio sąnario endoprotezavimo operaciją.
Kokie šios operacijos trūkumai? Ne visa laiką lengva nuspėti kiek ši operacija gali būti sėkminga (dėl skirtingo kelio sąnario pažeidimo sunkumo), gijimo laikotarpis po osteotomijos yra ilgesnis, nes apie 1 mėn. laiko po operacijos negalėsite pilnai remtis operuota koja.

Kokie šios operacijos privalumai? Išsaugomas kelio sąnarys, sėkminga operacija gali atidėti sąnario endoprotezavimo operaciją eilei metų. Be to, po osteotomijos galima grįžti prie savo mėgstamų fizinių veiklų, net ir didelės apkrovos treniruočių.  
 ​
​Blauzdikaulio osteotomijos kuris laikas buvo primirštos išpopuliarėjus kelio sąnario endoprotezavimo operacijoms. Šiuo metu yra šių operacijų renesanso amžius, osteotomija yra geras pasirinkimas jaunesniems, aktyvų gyvenimo būdą mėgstantiems pacientams.

​​Operacija
 ​
​Blauzdikaulio osteotomijos metu yra pašalinama pleišto formos kaulo dalis arba praplečiama osteotomijos vieta, po ko kaulas yra fiksuojamas specialia plokštele. ​​Dažniausiai yra atliekamos blauzdikaulio osteotomijos, kai deformacijos didelės, papildomai gali būti atliekamos ir šlaunikaulio osteotomijos.

​​​Blauzdikaulio osteotomija pirmą kartą atlikta Europoje 1950-ųjų metų pabaigoje. JAV šios operacijos pradėtos daryti 1960-aisiais.
​ 
​Kokiems pacientams tinka blauzdikaulio osteotomija?
​​Blauzdikaulio osteotomija labiausiai tinka neturintiems didelio viršsvorio, aktyvesniems, jaunesniems nei 60 metų amžiaus pacientams. Procedūra labiausiai tinka žmonėms, kurie jaučia skausmą tik vienoje kelio pusėje bei yra neteisinga mechaninė kojos ašis.


Priešoperacinis laikotarpis.
​ 
​Į ligoninę pacientai guldomi tą pačią dieną, kada ir planuojama operacija. ​Dieną prieš operaciją anesteziologas įvertina paciento bendrą būklę, aptariama kokia anestezija yra tinkamiausia. ​Prieš operaciją chirurgas, taip pat apžiūri pacientą.
 
Operacija​

​Dažnai ši operacija yra atliekama su mandžete, kad operacijos metu mažiau kraujuotų iš aplinkinių audinių, taip yra sutrumpinamas operacijos laikas bei pagerinamas matomumas operacijos metu. Pjūvis yra atliekamas žemiau girnelės, dažniausiai iš vidinės pusės (priklausomai, kokia osteotomijos rūšis yra pasirenkama). Pjūvio ilgis apie 5 cm., tačiau jis gali skirtis priklausomai nuo paciento anatomijos. Priėjus iki kaulo, osteotomija atliekama specialiais osciliuojančiais pjūklais ir kaltais. Po blauzdikaulio osteotomijos ir ašies pakoregavimo, kaulai yra sutvirtinami specialia plokštele. ​Blauzdikaulio osteotomija apytiksliai trunka iki 1 val. Po operacijos pacientas yra nuvežamas į pooperacinę palatą, kurioje dar kuris laikas yra stebimas. Vėliau pacientas perkeliamas į savo skyrių.
  Galimos komplikacijos
 ​ ​Kaip ir kiekvienos operacijos metu, taip ir atliekant blauzdikaulio osteotomiją yra tam tikrų komplikacijų rizika. Prieš operaciją chirurgas dar kartą jums paaiškins visas galimas komplikacija ir rizikas. ​Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos - paviršinių juntamųjų nervų pažeidimai, ko pasėkoje gali būti laikini tam tikrų odos plotų jutimų sutrikimai. Retai pasitaikančios komplikacijos - infekcija, sulėtėjęs kaulo gijimas, mechaninės komplikacijos įvykusios operacijos metu ar pooperaciniu laikotarpiu. Itin retos - tromboembolija. 

​Pooperacinis laikotarpis

​  ​ Po operacijos gali varginti stiprus ar vidutinis skausmas blauzdos viršutinio trečdalio srityje, tačiau jums bus paskirti analgetikai, šaldoma operuota sritis. Namo pacientai išleidžiami praėjus parai arba dviem parom po operacijos. Po operacijos apie 1 mėn. laiko teks naudotis ramentais, kuriam laikui gali būti paskirtas kelio sąn. įtvaras.
  
​​Vizitai pas gydytoją. 

​  ​Po operacijos turėsite lankytis pas savo chirurgą. Jis padarys rentgeno nuotraukas kad galėtų stebėti, kaip gerai gyja kaulai. Po pakartotinos apžiūros chirurgas pasakys, kada galite pilnai remtis savo koja ir pradėti reabilitaciją.

Reabilitacijos procesas. 
 ​
​Kineziterapeutas jums paskirs pratimus, padedančius atkurti kelio judrumą ir tvirtumą. Jau po 3 - 6 mėnesių galėsite užsiimti ankstesnėmis veiklomis. 
 ​ 
​​Rezultatai 

​​Daugumai pacientų blauzdikaulio osteotomija sumažina skausmus bei sulėtina degeneracinius procesus. Po šios operacijos jaunesni pacientai dar ilgus metus gali gyventi aktyviai. Blauzdikaulio osteotomija atitolina kelio sąnario endoprotezavimo operaciją ir padeda tęsti visavertį gyvenimą.


 ​ ​ 


​.
© PigiosSvetaines.lt