   


Blauzdikaulio osteotomija
Blauzdikaulio osteotomija taikoma esant kelio sąn. pradiniams artroziniams pakitimams.

Be kitų priežasčių, osteoartritas gali išsivystyti ir tada, kai yra neteisinga mechaninė kojos ašis. Tai sukelia didelį spaudimą į vidinę ar išorinę kelio sąn. pusę. Laikui bėgant šis papildomas spaudimas sukels sąnario kremzlės susidėvėjimą. 
 ​
​​Blauzdikaulio osteomija (blauzdikaulio pjovimas) ir ašies pakeitimas yra reikalinga tuomet, kai pacientas kenčia nuo pirminės osteoartrito stadijos, kuris yra pažeidęs tik vieną kelio sąnario pusę. Blauzdikaulio osteotomija ir ašies korekcija padeda perkelti apkrovą nuo pažeistos sąnario pusės, todėl ženkliai sumažėja skausmas. Ši procedūra pagerina artrito pažeisto kelio funkcionavimą.
 ​​
​Operacijos privalumai ir trūkumai.
 ​ ​Blauzdikaulio osteotomija atliekama siekiant trijų rezultatų: perkelti svorį nuo artrito pažeistos kelio dalies į sveikąją pusę, ištaisyti netinkamą kojos ašį, prailginti kelio sąnario tarnavimo laiką. ​
​Osteotomija vis dėlto turi ir trūkumų. Pavyzdžiui, nėra lengva nuspėti kiek ši procedūra gali būti sėkminga, priešingai nei po dalinės arba pilnos kelio sąn. keitimo operacijos (nors ir po šių operacijų ne visų pacientų lūkesčiai būna patenkinti). Gijimo laikotarpis po osteotomijos dažniausiai yra ilgesnis ir sunkesnis, nes iš karto po operacijos negalėsite pilnai remtis operuota koja.

​​Vienas iš procedūros privalumų - išsaugomas kelio sąnarys. Sėkminga operacija gali atidėti sąnario keitimą eilei metų. Be to, po osteotomijos galima grįžti prie savo mėgiamų fizinių veiklų, net ir didelės apkrovos treniruočių. ​
​Kai kuriais atvejais, osteotomija gali apsunkinti kelio keitimo operaciją.
 ​
​Osteotomijos tapo mažiau populiarios ir kuriam laikui primirštos išpopuliarėjus kelio sąn. keitimo operacijoms. Nepaisant to, osteotomija vis tiek išliko geru pasirinkimu jaunesniems, aktyvų gyvenimo būdą mėgstantiems pacientams.

​​Procedūra
 ​
​Blauzdikaulio osteotomijos metu yra pašalinama pleišto formos kaulo dalis arba praplečiama osteotomijos vieta, po ko kaulas yra fiksuojamas specialia plokštele. ​​Dažniausiai yra atliekamos blauzdikaulio osteotomijos, kai deformacijos didelės, papildomai gali būti atliekamos ir šlaunikaulio osteotomijos.
​​Blauzdikaulio osteotomija pirmą kartą atlikta Europoje 1950-ųjų metų pabaigoje. JAV šios operacijos pradėtos daryti 1960-aisiais.
​ 
​Kokiems pacientams tinka osteotomija?
​​Blauzdikaulio osteotomija labiausiai tinka neturintiems didelio viršsvorio, aktyvesniems, jaunesniems nei 60 metų amžiaus pacientams. Procedūra labiausiai tinka žmonėms, kurie jaučia skausmą tik vienoje kelio pusėje bei yra neteisinga mechaninė kojos ašis.


Priešoperacinis laikotarpis.
​ 
​Į ligoninę jūs greičiausiai būsite paguldyti tą pačią dieną, kada ir planuojama operacija. ​Dieną prieš operaciją anesteziologas įvertins, kokią anesteziją skirti. Gydytojas peržiūrės jūsų medicininę istoriją ir aptars situaciją su jumis. Anesteziologas gali skirti bendrąją nejautrą (jos metu jūs užmigdomas) arba spinalinę nejautrą (nebūsite užmigdomi, bet jūsų kūnas bus nejautrus nuo juosmens žemyn). ​Prieš operaciją chirurgas, atliksiantis operaciją, jus taip pat apžiūrės.

 ​
Operacija​

​Dažnai ši operacija yra atliekama su mandžete, kad operacijos metu mažiau kraujuotų iš aplinkinių audinių, taip yra sutrumpinamas operacijos laikas bei pagerinamas matomumas operacijos metu. Pjūvis yra atliekamas žemiau girnelės, dažniausiai iš vidinės pusės (priklausomai, kokia osteotomijos rūšis yra pasirenkama). Pjūvio dydis apie 5 cm., tačiau jis gali skirtis priklausomai nuo paciento anatomijos. Priėjus iki kaulo, osteotomija atliekama specialiais osciliuojančiais pjūklais ir kaltais. Po blauzdikaulio osteotomijos ir ašies pakoregavimo, kaulai yra sutvirtinami specialia plokštele. ​Blauzdikaulio osteotomija apytiksliai trunka iki 1 val. Po operacijos jūs būsite nuvežtas į pooperacinę palatą, kur būsite stebimi kaip atsigaunate po anestezijos. Po to būsite perkelti į savo palatą.
  Galimos komplikacijos
 ​ ​Kaip ir su kiekviena operacija, taip ir su osteotomija yra tam tikra komplikacijų rizika. Jūsų chirurgas jums paaiškins visas rizikos galimybes, stengdamasis išvengti potencialių komplikacijų. ​Nors rizika nedidelė, dažniausiai pasitaikančios komplikacijos yra: paviršinių juntamųjų nervų pažeidimai, infekcijos, sulėtėjęs kaulo gijimas, tromboembolinės komplikacijos. Kartais reikalinga pakartotinė operacija, jei blauzdikaulis negyja ar gijimo metu lūžta ar migruoja metalo konstrukcijos.

​Pooperacinis laikotarpis

​  ​ Po operacijos šiek tiek skaudės, tačiau chirurgas ir slaugės stengsis jums kiek įmanoma padėti. Daugeliu atvejų pacientas išleidžiamas namo praėjus 1 arba 2 dienoms po operacijos. Skausmui malšinti naudojami įvairūs vaistai tokie, kaip opioidai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir kiti anestetikai. Vaistai padės jaustis patogiau ir jūsų kūnas po operacijos gis greičiau. Po operacijos keletą savaičių teks naudotis ramentais. Jūsų chirurgas kuriam laikui kelio sąn. gali imobilizuoti įtvaru.
  
​​Vizitai pas gydytoją. 

​  ​Po operacijos turėsite lankytis pas savo chirurgą. Jis padarys rentgeno nuotraukas kad galėtų stebėti, kaip gerai gyja kaulai. Po pakartotinos apžiūros chirurgas pasakys, kada galite pilnai remtis savo koja ir pradėti reabilitaciją.

Reabilitacijos procesas. 
 ​
​Kineziterapeutas jums paskirs pratimus, padedančius atkurti kelio judrumą ir tvirtumą. Jau po 3 - 6 mėnesių galėsite užsiimti ankstesnėmis veiklomis. 
 ​ 
​​Rezultatai 

​​Daugumai pacientų osteotomija yra sėkminga pagalba skausmui palengvinti ir artrozės progresavimui atidėti. Po šios operacijos jaunesni pacientai dar ilgus metus gali gyventi aktyviai. Blauzdikaulio osteotomija yra geras būdas išvengti ar atidėti vėlesniam laikui kelio sąnario keitimo operaciją ir tęsti visavertį gyvenimą
 ​ ​ 


​.
 
 info@sportotraumos.lt

 
   
© PigiosSvetaines.lt