Osteoporozė
Pirmą kartą osteoporozė kaip
liga buvo aprašyta 1800 m. anglų chirurgo
Astley Cooper.
1820 m. šiai ligai pavadinimą davė vokiečių kilmės, prancūzų chirurgas Jean Lobstein.
Osteo graikų kalboje – kaulas, o poros – akutės.
Jis pastebėjo, kad osteoporozės pažeistame kaule, akutės yra didesnės nei sveikame kaule.
Iš ko sudaryti Kaulai?
Suaugusio žmogaus kaulas sudarytas iš vandens-50%, mineralinių-25% ir organinių medžiagų-25%.
Iš mineralinių medžiagų daugiausia yra kalcio fosfato, kalcio karbonato.
Daugelio žmonių sąmonėje būtent kalcis siejasi su kaulų ir dantų tvirtumu – juk nuo ankstyvos vaikystė girdime, jog reikia gerti daug pieno, kad greičiau augtume, o kaulai ir dantys būtų stiprūs ir sveiki.
Kalcis – statybinė kaulų medžiaga. Žmogaus skeleto kauluose yra sukaupta beveik 99% viso organizme esančio kalcio. Tačiau kauliniame audinyje vyksta nuolatinė kalcio apykaita ir jo atsargas reikia kasdien papildyti.
Įprastai reikiamą kalcio kiekį žmogaus organizmas gauna su maistu arba kalcio turinčiais maisto papildais. Deja, neretai nustatoma atvejų, kuomet žmonių, kurių mityboje gausu kalcio (pavyzdžiui, vartojant maisto papildus su kalciu), kauliniame audinyje šio mineralo nepakanka.
Taip nutinka, kai sutrinka natūralus kalcio pasisavinimas žmogaus organizme ir tuomet, kai stokojama dviejų geram kalcio pasisavinimui reikalingų vitaminų: vitamino D3 ir vitamino K2.
Vitaminas D3 labai svarbus kalcio pasisavinimo procesams žmogaus organizme: jis reguliuoja kalcio įsiurbimą žarnyne ir padeda jam kauptis kauluose ir dantyse.
Taigi labai svarbu, kad kartu su kalciu žmogaus organizmas gautų pakankamą kiekį vitamino D3. Vitaminas D3 vienas iš kelių žinomų vitaminų, kurį žmogaus organizmas geba sintetinti pats: jis gaminasi odoje saulės spindulių poveikyje. Tačiau daugelis žmonių, ypač vyresnio amžiaus, stokoja šio svarbaus vitamino.
Ne tik lietuviams, bet ir visiems šiaurinių platumų gyventojams nepakanka vitamino D: pas mus per mažai saulėtų dienų, kuomet šis vitaminas galėtų natūraliai pasigaminti organizme, antra – valgome per mažai maisto produktų, kuriuose gausu šio vitamino.
Kitas kalcio patekimui į kaulinį audinį svarbus elementas yra vitaminas K2.
Vitaminas K2 – svarbus formuojantis kauliniam audiniui, jis būtinas, kad kalcis galėtų patekti į kaulinį audinį ir čia likti.
Kaulų masė didėja iki 30 metų, po 30 metų kaulinis audinys pamažu nyksta.
Osteoporozė dar vadinama tyliąja liga, nes dažniausiai diagnozuojama tik tada kai įvyksta kaulų lūžis.
Osteoporozę galima įtarti, kai kaulai lūžta įvykus nedidelei traumai ar įprasto apkrovimo metu, kai pradeda mažėti ūgis ar formuojasi stuburo kupra.
Osteoporozę galima nustatyti kaulo tankio tyrimo metu (DEXA-double energy x-ray absortiometry).
Osteoporoze serga viena iš trijų vyresnio amžiaus moterų ir vienas iš penkių vyrų.
Nors pagal NOF (National Osteoporosis Foundation) osteoporoze sergančių moterų gali būti iki 80%.
Moterims osteoporozė vystosi greičiau, nes jų kaulų masė būna mažesnė, o menopauzės metu, staigiai krenta estrogenų kiekis, šis hormonas padeda atstatyti bei išlaikyti sveikus kaulus.
Osteoporoze dažniau serga išsivysčiusių šalių gyventojai, lyginant su besivystančių šalių. Taip pat ji dažniau sutinkama tarp miesto gyventojų, negu tarp kaimo. Nenuostabu, kad šalyse kuriuose didelę mitybos dalį sudaro pienas, sūris, kiti pieno produktai, šios patologijos aptinkama mažiau, nei tuose šalyse, kur pieno produktų vartojimas yra mažas.
Ištyrus senuosius skeletus ir mumijas paaiškėjo, kad osteoporoze žmonės sirgdavo jau prieš kelis tūkstančius metų.
Osteoporozė yra pagrindinė kaulų lūžių priežastis, vyresnio amžiaus žmonėms.
Moteriai susilaužyti klubo sąn. tikimybė yra lygiai tokia pati, kaip susirgti krūties, gimdos ir kiaušidžių vėžiu kartu sudėjus.
Dažniausiai užtenka nedidelės traumos, o kartais jos net nereikia.
I vietoje pagal dažnumą yra stuburo lūžiai.
Lūžiai osteoporozės pažeistuose stuburo slanksteliuose įvyksta nuo menkiausių traumų, senyvam žmogui užtenka nusikosėti, nusičiaudėti ar stipriau susilenkti. Kitą kart jie lūžta savaime, nuo kūno svorio.Tokie lūžiai gali sukelti nugaros, kaklo skausmus, sąlygoti kūno mažėjimą, stuburo deformacijas.Žmogus lenkiasi, mažėja vietos plaučiams, prastėja jų funkcija, nes negali pilnai užsipildyti oru.
Nors moterims lūžiai įvyksta dažniau, tačiau vyrų mirštamumas per pirmus metus būna 2x dažnesnis.
II vietoje – rankų lūžiai, dažniausiai nukenčia dilbio kaulai.
Toliau seka - žastikaulio lūžiai.
Tačiau patys pavojingiausi yra šlaunikaulio kaklo lūžiai. Dažnai tokie lūžiai baigiasi didesnės apimties operacijomis, o ligoniai ilgam prikaustomi prie lovos. Operacijos gali komplikuotis, po traumų (per kurias netenkama nemažai kraujo) ir operacijų pablogėja vyresnių žmonių bendra būklė. Dažnai to užtenka, kad silpnesnis organizmas pasiduotu.
Net 25% senyvo amžiaus pacientų po šių traumų miršta per pirmus metus.
Taip pat pastebėta, kad mirštamumas dažnesnis tarp žemo intelekto pacientų (pvz.: intelektas nusilpsta dėl amžiaus, neurologinių ligų, senatvinės demencijos ir kt.), manoma, kad tokie pacientai mažiau motyvuoti, mažiau aktyvūs, kas lemia jų didesnį mirštamumą po patirtų traumų.
Mokslininkai pastebėjo, kad osteoporozės pažeisti kaulai gyja ilgiau, nes turi mažiau kaulų mineralų ir kitų medžiagų reikalingų gijimui.
Taigi, kokios priežastys lemia osteoporozės atsiradimą?
Pati pagrindinė būtų menopauzė. Tiksliau sakant, pomenopauzinis periodas. Maždaug 50-60 metai.
Antra priežastis-amžius. Vyresniame amžiuje atsiranda vitamino D apykaitos sutrikimai ir kalcio įsisavinimo sumažėjimas.
Apsunkintas maisto medžiagų absorbavimas dėl skrandžio ar žarnyno problemų didina osteoporozės išsivystymo riziką. Tai gali būti, pvz.: dėl senatvinių ligų pablogėjus skrandžio, žarnyno funkcijai.
Mažas judrumas – tai dar viena iš priežasčių, kuri skatina kaulų retėjimą. Vyresniame amžiuje būtinai reikia judėti, reiktų nueiti bent 5 km. per dieną ar nuvažiuoti 15 km. dviračiu.
Prasta mityba, didelis kofeino vartojimas. Keturi puodeliai kavos per dieną, sumažina kalcio kiekį organizme.
Taip pat rizika didėja po dalinio skrandžio ar žarnyno pašalinimo.
Kitos priežastys: pernelyg didelis alkoholio vartojimas ar rūkymas, sumažėjęs vit. D kiekis, kepenų, inkstų ligos, ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas (pvz.: prednizolonas), nervinė anoreksija.
Tačiau, vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad moterų išgeriančių 16 vnt. alkoholio (8 buteliai alaus) per savaitę, kaulų masės tankis buvo 5-10% didesnis nei tų, kurios išgerdavo per savaitę 2 vnt. (1 butelį). Kaulo tankio padidėjimas tokiems pacientams aiškinamas tuo, kad alkoholis gali konvertuoti testosteroną į estrogeną. Alkoholis taip pat gali padidinti kalcitonino kiekį, hormoną kuris slopiną kaulų reabsorbciją moterims PM periode.
Kaip nekeista, labai didelis fizinis aktyvumas ir skrupulingas dietų laikymasis, gali iššaukti amenorėją (menstruacijų ciklo sutrikimas) ir estrogenų deficitą.
Kam dar gali išsivystyti ši patologija?
Anoreksija sergančioms merginoms. Anoreksikės paprastai turi padidėjusį hormono gliukokortikoido, vadinamo kortizoliu, kiekį kuris prisideda prie osteoporozės vystymosi.
Paauglių sergančių anoreksija, stuburo kaulų tankis buvo 25% mažesnis už sveikų.
Osteoporozė vystosi esant ilgesnei (laiko prasme) galūnės imobilizacijai po įvairių traumų. Astronautams vystosi osteoporozė, dėl nesvarumo sukelto kūno svorio sumažėjimo.
Tai kaip mums apsisaugoti nuo osteoporozės ar bent sumažinti jos požymius?
Pagrindinė apsisaugojimo priemonė nuo kaulų retėjimo, tai aktyvus gyvenimo būdas. Stengtis kuo daugiau judėti, vaikščioti, važiuoti dviračiu it k.t.
Sveikai maitintis, nevengti pieno produktų. Suaugęs žmogus per dieną turi suvartoti apie 1000 miligramų kalcio, tai būtų trys stiklinės pieno.
Vartoti vit. D3 praturtintus produktus (riebi žuvis, žuvų taukai, liesas pienas, natūralūs jogurtai, jautienos, menkių kepenys ir k.t.).
Maksimaliai išnaudoti visas saulėtas dienas.
Esant pakankamam vit. K2 kiekiui žmogaus organizme pastebimai padidėja kaulų mineralų tankis, todėl jis labai svarbus osteoporozės profilaktikai ir jos gydymui. Būtina paminėti ir tai, kad vit. K2 padeda apsaugoti širdies kraujagyslių sistemą nuo aterosklerozės.
Vit. K2 šaltiniai: kietas, minkštas sūris, kiaušinio tryniai, sviestas, vištieno kepenėlės,
saliami dešra.Alkoholio ir rūkymo atsisakymas. Kavos kiekio sumažinimas.
Jei kaulų retėjimo priežastys yra kitos, pvz.: virškinimo sutrikimai, skrandžio, žarnyno, kepenų, inkstų ligos, PM periodas, steroidų vartojimas, tai dėl gydymo taktikos parinkimo pacientui reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.