   


Tenisininko alkūnė
arba lateralinis epikondilitas, tai patologija, kurios metu pacientas jaučia skausmą išorinėje alkūnės srityje. ​Šioje srityje tvirtinasi riešo bei pirštų tiesiamieji raumenys. ​Jų uždegiminiai procesai ir sukelia skausmą. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                    ​Iš kur kilo ligos pavadinimas?

​Viena klinika ištyrė 194 aktyviai sportuojančius tenisininkus, kurių amžiaus vidurkis buvo apie 43 metai. Apie 50% jų yra turėję „tenisininko alkūnės“ simptomatiką, kai, tuo tarpu populiacijoje šios ligos paplitimas yra apie 1-3%.

​Kas įtakoja uždegimo atsiradimą? 

​Dažniausiai įvardinama priežastis yra raumenų pertempimas. Tai gali būti ūmūs patempimai ar lėtinis raumenų nuovargis.

​Ši patologija dažnai sutinkama ne tik tarp sportininkų, tačiau ir sunkų fizinį darbą dirbančių žmonių tarpe, tokių kaip dažytojų, tinkuotojų, dailidžių ar mėsininkų.

Neretai šiuo negalavimu skundžiasi pacientai, kurie nėra aktyvūs sportininkai ir nedirba sunkaus fizinio darbo, taip pat jie neprisimena turėję kokių nors traumų ar kitaip sužaloję sausgysles. Tokiems pacientams būna sunku paaiškinti, kokia jų ligos atsiradimo priežastis. Tokiu atveju mokslininkai beda pirštu į stresą ir neteisingą mitybą. Yra atlikta daug tyrimų, kurie atskleidė, jog sausgyslių patologijos dažnesnės tarp viršsvorį ar nutukimą turinčių pacientų, taip pat pacientų sergančių I tipo cukriniu diabetu. Mažo tankio lipoproteinai (blogasis cholesterolis) ne tik atsideda kraujagyslėse ir jas kemša, tuo blogindami audinių mitybą, taip pat jie nusėda ir pačiose sausgyslėse, keisdami jų struktūrą bei silpnindami jas.
 
Ar būtina kreiptis į medikus dėl diagnozės nustatymo? Aišku, kad ne kiekvienas pacientas gali lengvai nusistatyti sau diagnozę, tačiau tai nėra neįmanoma.

​-    Visų pirmą galite atlikti palpaciją (paspaudinėti) išorinio epikondilo srityje. Prie epikondilito skausmas tūrėtų sustiprėti. -    Antras testas, vienas iš specifinių testų. Į delną paimkite apie 1 kg. svorio daiktą, pilnai ištieskite ranką prieš save ir atlikite tiesimo bei lenkimo judesius per riešą. Jei skausmas sustiprės išorinio epikondilo srityje, tai testas bus teigiamas.
-   Trečias testas, taip pat specifinis. Lygiai taip, kaip ir antro testo metu ištieskite ranką prieš save, riešas ir pirštai taip pat turi būti ištiesti, paprašykite, kad kas nors lenktų jums III (vidurinį) pirštą, o jūs stenkitės išlaikyti pirštą tiesų arba gali lenkti visus keturis pirštus, o jūs stenkitės juos išlaikyti nenulenktus. Prie epikondilito, skausmas turėtų sustiprėti.
 
Kada būtina kreiptis į savo gydytoją? Jei jūs įsitikinę, kad jums yra „tenisininko alkūnė“, galite bandyti išspręsti šią problemą patys.

​Pirmo apsilankymo metu pacientams niekad neskiriu nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) ar injekcijų. NVNU veikia trumpai ir paprastai patologijos neišgydo.
​Pirmo vizito metu pacientams paaiškinu patologijos etiologiją ir gydymo principus, paskiriu gydymą, ir tik nesant efektui, liepiu pacientui pasirodyti po 1 mėn.

Gydymas būna daug efektyvesnis, jei gydytis pradedama, tik pajutus pirmus simptomus, užleisti atvejai gydymui pasiduoda labai sunkiai, kartais yra reikalingas ir operacinis gydymas.  

​Tai kaip reiktų pradėti gydymą. Pirmiausiai pacientams rekomenduoju masažuoti raumenis išorinio epikondilo srityje (tikintis pagerinti kraujo pritekėjimą bei atpalaiduoti įtemptus raumenis), vėliau turėtų sekti raumenų tempimo pratimai, o po visko reikia šaldyti skaudamą vietą, nes procedūrų metu jūs uždegimą padidinate (šaldymui geriausiai naudoti gelinius maišelius). Tokias mankštas reiktų atlikti 2-3 kartus dienoje. Dirbantys pacientai dažnai neturi tiek laiko. Tokiems pacientams patariu bent vieną kartą dienoje atlikti tokias procedūras (pvz. vakare), o darbe, ypač jei darbas fizinis, bent kelis kartus dienoje pakišti alkūnę po tekančiu vėsiu vandeniu. Šias procedūras būtina daryti kas dieną, kitaip negausime gero efekto.

​Jei efektas geras, šias procedūras reikia tęsti iki pilno išgijimo, tačiau būna, kad šios procedūros ne visiems padeda. Skausmai vargina ir naktimis, o pacientai negali atlikti sau įprastų kasdieninių darbų. Tokiu atveju tenka įsikišti gydytojams, įprastai yra atliekamos steroidų ir vietinių anestetikų injekcijos į epikondilo sritį. Šis metodas gana efektyvus, skausmai gali išnykti ir tą pačią parą, pacientai pilnai grįžta į įprastą gyvenimą. 

Tačiau medicinoje kaip ir gyvenime nėra viskas taip paprasta. Dalis pacientų po 1 mėn. ar vėliau kreipiasi su tais pačiais simptomais. Paprastai, tokiais atvejais injekcijos yra kartojamos du, tris kartus, o ligai vis tiek atsinaujinus yra siūlomas operacinis gydymas.
Trumpai tiek apžvalgos apie šią nesudėtingą patologiją, kuri nemažai daliai žmonių stipriai apkartina kasdienybę ir noriu dar kartą priminti esminį dalyką, dažnos mūsų įvairių negalavimų priežastys esame mes patys, neteisingas mūsų gyvenimo būdas, mažas aktyvumas, žalingi įpročiai, neteisinga mityba, stresas, pyktis. Dažniausiai mūsų sveikata priklauso, tik nuo mūsų pačių ir geriausias medikas negalės mums padėti, jei mes patys nenorėsime padėti sau.
 
 info@sportotraumos.lt

 
   
© PigiosSvetaines.lt