   


Peties sąnario pasyvios makštos

​Pasyvūs peties sąn. tempimo pratimai naudojami po operacijų, kai yra rekonstruotos peties sąnario sausgyslės ar kitos struktūros. Aktyvios mankštos kuris laikas yra ribojamos, kad neatsinaujintų rekonstruotų struktūrų pažeidimai. 

Pasyvios mankštos, tai mankštos, kai galūnė yra judinama kineziterapeuto ar automatinio įrenginio pagalba, nenaudojant gydomos galūnės raumenų jėgos. Kai kuriais atvejais pasyvius judesius galima atlikti namuose patiems (jei nėra kitų galimybių), be kito asmens ar įrenginių pagalbos, pasinaudojus buitiniais daiktais ar išnaudojant sveikos galūnės raumenų jėgą.

Parodysime pratimus, kurie Jums padės ženkliai pagerinti judesių amplitudę. Kuo anksčiau pradėsite tempimo pratimus, tuo greičiau ir geresnių pooperacinių rezultatų pasieksite. Pratimus reiktų daryti 2-3 kartus per dieną, venkite juos daryti vakare, tai padės išvengti naktinių skausmų.
SVARBU! Kokios mankštos yra tinkamos ir kada jas galima pradėti sprendžia operaciją atlikęs gydytojas. Pooperaciniu laikotarpiu šių pratimų nedarykite, jei nesate pasitarę su Jus operavusiu gydytoju.
1. Pasyvi fleksija

​Atsistokite priešais stalą, padėkite rankas ant stalo. Kad būtų lengviau, sėsdami ant kėdės sulenkite rankas per alkūnės sąnarius. Plaštakos turi likti ant stalo. Atsiloškite atgal tiek, kad rankos išsitiestų pilnai. Ištiestomis rankomis iš lėto lenkitės link stalo, kad lengviau rankos slystų, po plaštakomis galite pasidėti rankšluostėlį. Lenkitės tol, kol pajusite tempimą per peties sąn. ar skausmą. Tuomet reikia sustoti ir būti tokioje padėtyje apie 30 sek. Dabar galima lėtai grįžti į pradinę padėtį (atsilošti kėdėje) ir apie 30 sek. pailsėti. Kartoti pratimą 5 kartus.

2. Pasyvi abdukcija

​​Atsistokite prie stalo šonu, padėkite sergančią (operuotą) ranką ant stalo. Kad būtų lengviau, sėsdami ant kėdės sulenkti ranką per alkūnės sąnarį. Plaštaka turi likti ant stalo. Atsilenkite į šoną tiek, kad ranka išsitiestų pilnai. Ištiesta ranka iš lėto lenkitės link stalo, kad lengviau ranka slystų, po plaštaka galite pasidėti rankšluostėlį. Lenkiatės tol, kol pajusite tempimą per peties sąn. ar skausmą. Tuomet reikia sustoti ir būti tokioje padėtyje apie 30 sek. Dabar galima lėtai grįžti į pradinę padėtį ir apie 30 sek. pailsėti. Kartoti pratimą 5 kartus.
peties sąnario tempimo pratimai - pasyvus atvedimas, abdukcija

peties sąnario tempimo pratimai - pasyvus atvedimas, abdukcija

peties sąnario tempimo pratimai - pasyvus atvedimas, abdukcija

3. Vidinė rotacija

​Pratimas atliekamas stovint. Serganti (operuota) ranka nuleista, atsipalaidavus. Su sveika ranka bandome pasiekti sergančią ranką. Lengviausia sergančią ranką suimti už nykščio. Suėmus ją iš lėto traukiame už nugaros. Traukiame link sveikos pusės kol pajusime skausmą ar stiprų tempimą. Jei šis veiksmas mums pasidaro lengvas, paėmę už plaštakos keliam ranką už nugaros į viršų. Serganti ranka neturėtų liestis prie nugaros. Traukiame ar keliame tol, kol pajusime skausmą, pajutę skausmą laikome tokioje padėtyje apie 30 sek. Dabar galima lėtai grįžti į pradinę padėtį ir apie 30 sek. pailsėti. Kartoti pratimą 5 kartus.
peties sąnario tempimo pratimai - vidinė rotacija

peties sąnario tempimo pratimai - vidinė rotacija

peties sąnario tempimo pratimai - vidinė rotacija

peties sąnario tempimo pratimai - vidinė rotacija

4. Išorinė rotacija su lazdele.

Atsigulkite ant minkšto kilimėlio. Alkūnės turi būti prispaustos prie kūno, ypatingai tai liečia sergančią (operuotą) ranką. Į rankas paimkite lazdelę. Venkite sergančios (operuotos) rankos aktyvių judesių. Sveikos rankos pagalba stumkite lazdelę sergančios rankos kryptimi. Sergančios rankos alkūnė, turi likti prie šono, rotacijos judesys vyksta tik per peties sąnarį. Kad būtų lengviau atlikti judesį, sveiką ranką galima atkelti nuo žemės. Šį veiksmą darote tol, kol pajaučiate tempimą ar skausmą per peties sąn. Tuomet reikia sustoti ir laikyti tokioje padėtyje apie 30 sek. Dabar lėtai grįžtame į pradinę padėtį ir apie 30 sek. ilsimės. Kartoti pratimą 5 kartus.
peties sąnario tempimo pratimai - išorinė rotacija su lazdele

peties sąnario tempimo pratimai - išorinė rotacija su lazdele

Mankštas Jums parengė gyd. ortop.-traumat. Laurynas Matuzonis,
​o demonstravo asmeninis sporto treneris Vytautas Bindokas.
Vytautas Bindokas - asmeninis sporto treneris

 
 info@sportotraumos.lt

 
   
© PigiosSvetaines.lt